Poszukiwanie pracy

Poszukiwanie pracy nie jest czynnością łatwą. Nieważne, czy jest to pierwsza praca, czy planujesz zmienić już istniejącą. Już taka jest natura człowieka, że nie lubimy zmian. Praca powinna zapewnić godne wynagrodzenie i idealnym rozwiązaniem byłoby gdyby przynosiła ona satysfakcję. Dlatego też powinieneś określić strategię zadania:

1. Określ swój cel

Najbardziej trywialne, ale wiele osób szuka pracy, żeby znaleźć cokolwiek. Musisz wiedzieć co chcesz robić, dlaczego chcesz zmienić pracę, co jest dla Ciebie najważniejsze w chwili w jakiej się obecnie znalazłeś? Znajać odpowiedź na to pytanie będziesz w stanie ograniczyć liczbę ofert jakie pojawiają się w sieci.

2. Przeanalizuj swoją pozycję na rynku

Zastanów się nad swoimi mocnymi i słabymi stronami. Wypunktuj, co jest Twoim atutem, a jakie luki w kompetencjach czy kwalifikacjach należałoby uzupełnić. Co może utrudniać znalezienie pracy, a co działa na Twoją korzyść. Zastanów się także nad kwestią zarobków, które dostawałeś, a które chciałbyś otrzymywać.

3. Porównaj swoje wyobrażenia z otoczeniem

To, co Tobie wydaje się słabością lub zaletą, przez otoczenie może być postrzegane zupełnie inaczej. Poproś o opinię na swój temat bliskich, znajomych, współpracowników. Być może pomogą Ci zobaczyć coś, czego sam nie zauważasz.

4. Zbuduj profil potencjalnego pracodawcy

Chcesz znaleźć pracę. Dobrze, ale gdzie konkretnie? W jakiej branży, w jakich działach, jakie stanowiska bierzesz pod uwagę? Jakie marki są na Twojej top liście? A może nie masz jeszcze „wytypowanych” potencjalnych firm i dopiero musisz bliżej przyglądnąć się branży? Odpowiedz sobie również na pytanie, jakie są Twoje oczekiwania względem nowego miejsca pracy, na czym Ci zależy, co Cię motywuje.

Może liczy się działanie w międzynarodowym środowisku i częste podróże służbowe, a może właśnie elastyczny grafik i możliwość pracy z domu, ze względu na aktualną sytuację życiową. Umowa o pracę jest warunkiem koniecznym czy zadowoli Cię również umowa zlecenie? Może wolisz kameralną atmosferę i współpracę z niewielkim zespołem, dlatego zrezygnowałeś z etatu w wielkiej korporacji? Zastanów się, czego brakowało Ci w poprzednich miejscach pracy i co dawałoby Ci więcej satysfakcji.

Jednocześnie spróbuj ocenić swoje szanse w danej branży, jak najlepiej poznać jej wymogi oraz przygotować listę potencjalnych barier, na które możesz napotkać w trakcie poszukiwań pracy. To pozwoli Ci podjąć decyzję np. o uzupełnieniu kwalifikacji, zdobyciu dodatkowych umiejętności. Dobrze, abyś wiedział, jak dany sektor się rozwija, jakie są trendy, czy planowane są nowe inwestycje, rekrutacje itd.

5. Zarządzaj sobą w czasie

Swoje myśli warto przenieść na papier – na tym samym arkuszu opisać swoją pozycję i to, jak sami siebie postrzegamy, a równolegle przestawić opinie otoczenia; zestawić też nasze oczekiwania względem pracy i oczekiwania pracodawców. W ten sposób łatwiej będzie nam wyciągać wnioski, dostrzegać zależności i rozbieżności.

Wiedząc, czego chcesz i czego chce od Ciebie rynek – możesz przystąpić do działania. Nie rzucaj się jednak na głęboką wodę, próbując zrobić wszystko na raz. Szukanie pracy to też praca, czasem bardzo ciężka. Zrób plan – co robisz i w jaki dzień. Mając na głowie wiele codziennych spraw, kwestie zawodowe mogą być spychane na dalszy tor i stale odkładane.

Jednego dnia zaktualizuj więc swoje CV. Kolejny dzień rozpocznij od aktywności w portalach biznesowych – zapoznaj się z nimi bliżej, jeśli wcześniej raczej od nich stroniłeś. Zacznij budować sieć kontaktów. A może wygospodarujesz trochę czasu po ciężkim dniu, żeby opracować portfolio? Może powinieneś pomyśleć o założeniu swojej strony internetowej, która pozwoli Ci powiedzieć o sobie więcej niż zdołasz zawrzeć w CV? Ważne, aby zaczynając poszukiwania pracy być pewnym swojej decyzji i konsekwentnie realizować plan, krok po kroku.